WSKAŹNIK CHCIWOŚCI I STRACHU

   Indeks „Fear & Greed” to wskaźnik określający ogólne nastroje na rynku kryptograficznym. Nazywa się „indeksem”, ponieważ akumuluje wiele źródeł danych i łączy je w jedną liczbę z zakresu od 0 do 100. Skala podzielona jest na 4 kategorie:

  •       0-24: Ekstremalny strach (Extreme Fear) – kolor pomarańczowy
  •       25-49: Strach (Fear) –  kolor bursztynowy/żółty
  •       50-74: Chciwość (Greed) – kolor jasnozielony
  •       75-100: Ekstremalna chciwość (Extreme Greed)  – zielony

Dla niektórych inwestorów, wskaźnik ten pomaga znaleźć odpowiedni moment na wejście i wyjście z rynku. Ekstremalny strach może być okazją do zakupów, ponieważ inwestorzy są bardzo wystraszeni i są skłonni sprzedawać swoje waluty ze stratą. Ekstremalna chciwość może oznaczać, że inwestorzy są zbyt chciwi i rynek czeka korekta.

Index dotyczy sentymentu tylko Bicoina i bierze pod uwagę obecnie 5 czynników:

  1.   Zmienność (waga „ważności” w indeksie: 25%) – Zmienność porównuje bieżącą wartość Bitcoina ze średnimi z ostatnich 30 i 90 dni. Tutaj indeks wykorzystuje zmienność jako alternatywę dla niepewności na rynku.
  2.   Momentum/wolumen rynku (waga 25%) –  Aktualny wolumen obrotu i momentum rynku Bitcoina są porównywane z poprzednimi średnimi wartościami z 30 i 90 dni, a następnie łączone. Gdy codziennie obserwujemy wysokie wolumeny zakupów na pozytywnym rynku, dochodzimy do wniosku, że rynek działa zbyt chciwie / zbyt byczo.
  3.   Media społecznościowe (waga 15%) – analiza uwzględnia liczbę hashtagów na Twitterze związanych z Bitcoinem, a w szczególności ich współczynnik interakcji w określonych ramach czasowych. Wysoki wskaźnik interakcji powoduje wzrost zainteresowania opinii publicznej monetą i zazwyczaj wiąże się bardziej z chciwością rynku niż ze strachem.
  4.   Dominacja Bitcoina (waga 10%) – ten element mierzy dominację BTC na rynku. Wzrost dominacji Bitcoina najczęściej powodowany jest strachem przed inwestowaniem w altcoiny czyli bardziej ryzykowne waluty. Malejąca dominacja zazwyczaj świadczy, że inwestorzy stają się bardziej chciwi i częściej decydują się na kupno altcoinów licząc na duże zyski.
  5. Trendy Google (waga 10%) – zbierane są dane z „trendów Google”, czyli zapytania w wyszukiwarce Google dotyczące Bitcoina. Jeżeli w wyszukiwaniach dużo jest negatywnych nastrojów (np. „Bitocin scam”, „Bitcoin manipulacja”), oznaczać to może strach na rynku

Dodając wszystkie czynniki i ich „wagi”, łatwo zauważyć, że brakuje nam 15%. Do indexu brane był również „ankiety”, ale obecnie te dane nie są akumulowane.

Warto zwrócić uwagę, że index strachu i chciwości jest wskaźnikiem szybko zmiennym i należy go rozpatrywać w krótkim terminie. W jednym cyklu wzrostowym lub w bessie, może być wiele zmian indeksu od skrajnie niskich do skrajnie wysokich parametrów