COINGECKO, COINMARKETCUP

     Podstawowym i jednym z najważniejszych narzędzi jakie będziemy używać jest platforma CoinGecko lub CoinMarketCup. Obie strony są do siebie bardzo podobne, więc na potrzebę niniejszego poradnika skupimy się na CoinGecko. Na koniec podamy kilka funkcji wartych zauważenia na CoinMarketCup.

  Są to platformy akumulujące ogromne ilości wartościowych danych, które przydadzą się nam do wielu działań, jak sprawdzanie cen, analiza projektów czy baza linków do oficjalnych stron internetowych.

  Korzystając z w/w platform, warto na początku założyć sobie konto. Będzie ono konieczne do korzystania z kilku funkcjonalności, które omówimy później. W zależności od preferencji warto skonfigurować sobie podstawowe funkcje, jak język i walutę w jakiej chcemy aby była pokazywana wartość kryptowalut. Mogą to być zarówno waluty FIAT, np. dolar czy PLN, jak i inne kryptowaluty a nawet złoto czy srebro.

Już na głównej stronie CoinGecko pojawia się nam sporo ciekawych informacji. Mamy między innymi ilość walut i giełd notowanych na platformie, kapitalizację i wolumen całego rynku krypto. Jest też wskaźnik dominacji Bitcoina i ETH, który historycznie nam wskazywał w jakiej fazie rynku i przepływu kapitału jesteśmy. 

Bardzo ważną informacją jest Gas ETH, wyświetlany w jednostce GWEI, na podstawie danych Etherscan. Wskaźnik ten mówi nam jakie są obecnie opłaty na sieci ETH. Cena za Gas, jest skorelowana z ruchem na sieci. Duże opłaty będą w okresach większego ruchu na sieci, gdy uczestnicy rynku wykonują sporo transakcji, np. w hossie, kupując tokeny, NFT lub w czasie bessy gdy następuje szybka wyprzedaż swoich zasobów.

Najczęściej będziemy wchodzić na platformę typu CoinGecko czy CoinMarketCup, gdy chcemy sprawdzić aktualne ceny kryptowalut. Jest to podstawowa funkcja takich platform. Domyślnie, na stronie głównej mamy ranking kryptowalut wg. ich kapitalizacji rynkowej. Jest również aktualny kurs danej waluty, wolumen obrotu w ciągu ostatniej doby, procentowa zmienność ceny w zakresie czasu: ostatniej godziny, doby oraz tygodnia. Mamy również uproszczony wykres ceny ostatnich siedmiu dni, który w szybki sposób pozwala nam zaobserwować jak zachowywała się cena w minionym tygodniu.

Domyślnie ranking kryptowalut jest ustawiony według ich kapitalizacji rynkowej. Jest to bardzo ważny wskaźnik, który powinniśmy analizować budując swoją strategię inwestycyjną. O kapitalizacji rynkowej można myśleć jako o przybliżonym wskaźniku stabilności danego aktywa (mając oczywiście na uwadze ogólną dużą zmienność rynku kryptowalut). Kryptowaluta o większej kapitalizacji rynkowej jest mniej podatna na zmianę ceny przy danej ilości wolumenu transakcyjnego niż waluty cyfrowe o mniejszej kapitalizacji. Kapitalizacja rynkowa pozwala również określić potencjał danego aktywa do ewentualnych wzrostów. Projekty w których ten wskaźnik jest wysoki, potrzebują dużo więcej nowego kapitału aby „urosnąć” niż waluty z niską kapitalizacją, gdzie mniejszy kapitał potrafi mocno „zabujać” ceną.

Poza ogólnymi danymi dotyczącymi całego rynku kryptowalut w CoinGecko możemy również odnaleźć szczegółowe dane dotyczące konkretnej waluty cyfrowej. Aby zobaczyć takie dane musimy wybrać dany token z listy lub za pomocą wyszukiwarki i kliknąć na nazwę interesującej nas krypotwaluty.

Część danych jakie zobaczymy to będą te same dane co na stronie tytułowej, np. kapitalizacja rynkowa czy 24-godzinny wolumen handlowy. Odnajdziemy też szereg innych ciekawych danych.

Ważnymi wskaźnikami, na które powinniśmy zwracać uwagę są zasoby w obiegu (Circulation Supply), łączne zapasy (Total Supply), maksymalne zasoby (Max Supply). Pozwalają one nam zorientować się na jakim etapie dystrybucji danego tokena/monety jesteśmy oraz czy dany token jest inflacyjny czy deflacyjny.

Maksymalne zasoby są wskaźnikiem, który mówi nam ile tokenów lub monet będzie wytworzonych w czasie trwania danego projektu. Przykładowo, w protokole Bitcoina zakodowane jest, że maksymalna podaż to 21 milionów monet. Niektóre projekty nie mają określonej maksymalnej podaży. Są to przede wszystkim stablecoiny oraz np. Ethereum, Dogecoin czy Polkadot.

Zasoby w obiegu informują nas ile jednostek danego tokena jest w obiegu i może być przedmiotem obrotu. Wartość ta zazwyczaj wzrasta wraz z czasem, w sposób oraz w szybkości uzależnionej od charakterystyki danego projektu. Może to być „kopanie” nowych tokenów/monet (np. Bitcoin), stakowanie (np. Ethereum) lub tzw. Vesting czyli zwalnianie tokenów z seed-sale, pre-sale, public sale itp.  

Trzecim ważnym wskaźnikiem tokenomi są Łączne zapasy, czyli liczba wszystkich tokenów i monet, która została „wybita”. Jest to wartość zazwyczaj wyższa niż zasoby w obiegu, gdyż „total supply” uwzględnia tokeny spalone czy zablokowane, czyli po prostu niedostępne na rynku.

Warto w tym momencie wspomnieć, że im bardziej wartość „total supply” jest zbliżona do maksymalnych zasobów, to mamy prawo oczekiwać, że cena danej monety lub tokena będzie mniej podatna na negatywne skutki inflacji.

Ciekawym wskaźnikiem, jest wolumen handlu, gdyż obrazuje on intensywność handlu na danym zasobie. In większy ten wolumen tym dana waluta jest częściej wymieniana (sprzedawana i kupowana). Warto patrzeć na ten wskaźnik, gdyż mały wolumen świadczy o małym zainteresowaniu danym projektem. Nagłe zmiany wolumenu na danym aktywie mogą świadczyć o możliwym mocniejszym ruchu na cenie.

Bardzo ważną użytecznością platform typu CoinGeco czy CoinMarketCup jest akumulacja istotnych linków i odnośników. Pozwalają one nam w łatwy i szybki sposób dostać się np.: do strony internetowej czy do oficjalnych kont w mediach społecznościowych, takich jak Twitter, Telegram. Facebook czy Discord. Dla bardziej doświadczonych inwestorów, ważne będą odnośniki do Eksploratorów czy  GitHub’a. Większość z nas będzie korzystać z danych „kontrakt” gdzie znajdziemy oficjalne adres kontraktów danych tokenów, z podziałem na różne sieci. Funkcja ta jest przydatna, gdy np. chcemy dodać „z ręki” token do swojego portfela MetaMask.

CoinGecko czy CoinMarketCup nie są to narzędzia do profesjonalnej analizy technicznej, ale mają wiele przydatnych funkcji z tego zakresu. Mamy m.in. wykres ceny danego aktywa w porównaniu do dolara, ale możemy też włączyć odnośnik ceny do BTC czy ETH. Możemy ustawić sobie typ wykresu (logarytmiczny, liniowy) oraz przedział czasowy wykresu. Bardziej zaawansowani inwestorzy mogą skorzystać z zakładki TradingView i za pomocą prostych narzędzi kreślić swoje indykatory na wykresie. Dla niektórych bardziej na wyobraźnie działają liczby niż wykres. Pod wykresem mamy dane dotyczące procentowej zmiany ceny w różnych przedziałach czasu – od 1 godziny, po dobę, tydzień, miesiąc aż po rok. Przy podejmowaniu decyzji co do zasadności zakupu lub sprzedaży danego aktywa będziemy patrzeć na „maksimum” i „minimum” historyczne. Dane te pozwolą nam ocenić w jakim miejscu jest cena naszego tokeny lub monety i jaki ma potencjał do wzrostów… lub spadków.

Ważną zakładką, z której na pewno będziecie korzystać jest zakładka Rynki. Zawarte są tam informacje, na jakich giełdach oraz w jakich parach walutowych możecie nabyć lub zbyć dane aktywo. Duża ilość giełd (i duża ilość par walutowych) na jakich znajduje się dana moneta lub token, świadczy o tym, że aktywa jest płynne i ma dużą adopcję. Zazwyczaj to będą projekty z najwyższych miejsc wg kapitalizacji rynkowej. Mała lista giełd i par walutowych może oznaczać, że aktywo jest mało płynne i obecnie mniej pożądane przez rynek, ale może mieć większy potencjał wzrostowy.  Wylistowanie tokenu lub monety (lub informacja o planowanej ekspansji) na topowych giełdach zazwyczaj skutkuje szybkim podbiciem ceny.

CoinGecko oraz CoinMarketCup mają możliwość tworzenia własnego portfolio. Jest to bardzo przydatna funkcja, dzięki której możemy mieć większą kontrolę swoich inwestycji. Dodając odpowiednie waluty do swojego portfela oraz wpisując konkretne transakcje, możemy na bieżąco śledzić wartość i zmiany swojego portfela. Możemy tworzyć kilka portfeli (np. portfel długoterminowy, krótkoterminowy) i w każdym wpisywać oddzielne transakcję. Dobrym pomysłem jest również stworzyć portfel z listą tokenów lub monet, które obserwujemy. Możemy dodać “wirtualną transakcję” na obserwowane projekty na np. 10$ i śledzić zmiany. Dzięki temu jednym kliknięciem mamy szybki dostęp do tego zbioru.

Omówione powyżej zagadnienia, to nie jedyne ciekawe funkcje dostępne na platformie. Warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka z nich:

 – „Nowe waluty” – w tej zakładce wyszczególnione są waluty, które zostały ostatnio dodane do platformy. Znajdziemy tutaj zazwyczaj nowe projekty, z niską kapitalizacją, małą płynnością, czyli obarczone dużym ryzykiem inwestycyjnym. Należy tutaj zwrócić uwagę, że platformy typu CoinGecko czy CoinMarketCup mają swoje zasady dodawania nowych monet lub tokenów do listy. Oznacza to, że nie wszystkie waluty jakie są stworzone, zostały dodane do list na tych platformach. Może więc okazać się, że projekt który pojawił się w „nowych walutach” niekoniecznie jest nowy. Może mieć swoją długą historią a tylko dodany został niedawno. Co ważne w takim przypadku, cena wyświetlana w CoinGecko, będzie ceną od momentu wprowadzania na platformę, a nie od momentu listingu czy pre-sale’a.

 – „Kategorie” – jest to ciekawa użyteczność, zwłaszcza dla osób, które inwestują w oparciu o „tendy”. W tej zakładce mamy pogrupowane projekty kryptowalutowe wg. Kategorii, np.: Stablecoiny, Meme Coiny, projekty Layer 1 czy Layer 2, Metaverse i inne. Takich kategorii jest bardzo dużo i domyślnie posegregowane są wg. łącznej kapitalizacji rynkowej. Jeżeli „gramy na trendzie” możemy szybko odszukać projekty, które są zaliczane do danej kategorii, zrobić ich research i podjąć decyzję co do naszych działań inwestycyjnych.

– „Giełdy” – to również bardzo przydatna zakładka, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z krypto. Gdy wybierzemy już jakiś projekt, który chcemy nabyć, musimy go gdzieś kupić. Najczęściej zakupy robimy na giełdach; scentralizowanych lub zdecentralizowanych. Listę takich platform mamy właśnie w zakładce „Giełdy”, z podziałem wg. „centralizacji”. Domyślnie, kolejność wyświetlana giełd jest wg. wskaźnika „Trust Score”, który jest wewnętrznym algorytmem oceniającym dane podmioty. Warto korzystać z tej zakładki, gdy chcemy mieć pewność, że wchodzimy na właściwą stronę internetową danej platformy. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko stania się ofiarą oszustwa „phishingowego”. Wystarczy wybrać interesującą nas giełdę, kliknąć na nią, następnie wybrać zakładkę „ (nazwa giełdy) informacje” i pojawią się nam różne dane, m.in. adres strony internetowej czy adres e-mail do kontaktu.

 – „Cukierki” i „Diamenty” – warto systematycznie korzystać z platform i zbierać przy okazji „Cukierki” (w CoinGecko) i „Diamenty” (w CoinMarketCup). Warto robić to codziennie, ponieważ robiąc to 7 dni z rzędu, z każdym dniem otrzymujemy większe nagrody niż w pierwszym dniu. Łatwiej zebrać w ten sposób ich większą ilość. „Cukierki” i „Diamenty” możemy wymieniać na nagrody czy zniżki, zgodnie z aktualną ofertą platform. Na początku 2023 roku, CoinGecko, przeprowadziło akcję Airdropu, tj. wymiany „cukierków” na tokeny projektu Access Protocol. Akcja okazała się dużym sukcesem i bardzo prawdopodobne, że w przyszłości będą kolejne „dropy”. Być może platforma CoinMarketCup pójdzie w ślady swojego konkurenta.