Portfolio Metamask
Dashboard - omówienie interfejsu
- Dashboard – Panel główny Portfolio Metamaska, w którym możemy zapoznać się z bilansem naszego konta, pod (11.) – możemy wyszukać interesujący nas token, zmienić walutę w której wyświetlane są wartości kryptowalut w naszym portfolio oraz zobaczyć cenę gasu na sieci Ethereum. Mamy też ikonkę powiadomień. Pod (12.) – Mamy wyświetlone wszystkie nasze tokeny wraz z siecią na jakiej się znajdują (mały okrągły symbol na symbolu tokena). Obok każdej pozycji znajduje się informacja jakim % naszego portfela dana pozycja jest, ile obecnie kosztuje, na których portfelach na danym koncie ona się znajduje oraz jej ilość oraz obecna wartość.
- Buy – miejsce gdzie możemy bezpośrednio zakupić kryptowaluty za waluty fiducjarne (dolar, euro, frank…).
- Sell – miejsce gdzie możemy bezpośrednio sprzedać kryptowaluty do walut fiducjarnych (dolar, euro, frank…).
- Swap – Wymiana kryptowalut bezpośrednio na portfolio MetaMaska.
- Bridge – Most, miejsce w którym możemy przesłać kryptowaluty z jednego łańcucha na drugi.
- Stake – Możliwość zastejkowania (wrzucenia na coś podobnego do lokaty) swoich kryptowalut, oczywiście tylko tych, które obecnie MetaMask udostępnia do tej funkcji.
- Send & Receive – Miejsce gdzie mamy wszystkie niezbędne dane naszego portfela potrzebne nam do odebrania kryptowalut oraz możliwość wysłania tokenów na inny adres.
- Watchlist – Lista obserwowanych to opcja, w której możemy zaznaczyć, które kryptowaluty nas interesują i obserwować ich ruchy cenowe.
- Settings – Ustawienia, tutaj możemy dokonać wszelkich niezbędnych zmian jakie chcielibyśmy zrobić w naszym portfolio.
- Give Feedback i FAQ – Możliwość pozostawienia swoich uwag lub pochwał odnośnie portfolio oraz najczęściej zadawane pytania do pracowników wsparcia MetaMaska.
Buy/Sell
- Wybieramy w jakiej walucie chcemy kupić kryptowaluty oraz w jakim kraju mamy rezydencję podatkową.
- Wpisujemy jaką ilość wybranej waluty chcemy przeznaczyć na zakup kryptowalut.
- Wybieramy kryptowalutę, którą chcemy nabyć, można wyszukać również wpisując nazwę oraz na jakiej sieci ona się znajdzie (mała ikonka symbolizuje sieć).
- Wybieramy sposób zapłaty za kryptowaluty, do wyboru mamy kartę debetową (lub kredytową) i przelew bankowy SEPA.
- Następnie klikamy na bramkę, która będzie naszym pośrednikiem w zakupie (w momencie nagrywania dostępna była tylko Ramp).
- Sprawdzamy ile danej kryptowaluty za wprowadzoną przez nas ilość waluty fiducjarnej (w tym przypadku PLN), wpisujemy nasz adres e-mail.
- W ostatniej części wpisujemy wszystkie nasze dane tak jak przy standardowej płatności kartą w internecie.
Swap
- Po wejściu w tę opcję możemy wybrać na którym adresie na naszym koncie chcemy dokonać wymiany tokenów, niżej wybieramy na jakiej sieci tej zamiany chcemy wykonać.
- Po wybraniu interesujących nas dwóch pierwszych opcji przechodzimy do wyboru tokenów, które chcemy wymienić – najpierw (wyżej) wybieramy token, który chcemy wymienić, a później na jaki token chcemy go zmienić (niżej).
- Klikając na “Advanced Options” (opcje zaawansowane) możemy wybrać slippage (poślizg) jaki jesteśmy w stanie zaakceptować w naszej transakcji (im mniejszy tym lepiej ale na mniej płynnych parach transakcja może nam nie przejść).
- Klikamy “Get Quotes”, czekamy na przeliczenie końcowe i jeśli je akceptujemy klikamy “Swap”.
- W wyskakującym okienku MetaMaska potwierdzamy wykonanie transakcji.
- Oczekujemy na potwierdzenia transakcji (wyskakujące okienka, zarówno systemowe jak i w przeglądarce).
Bridge
- Aby przesłać token z jednej sieci na drugą musimy wybrać sieć, z której sieci (w przykładzie Arbitrum) chcemy wysłać token (i oczywiście jaki token, w przykładzie – ETH) i na jaką sieć (w przykładzie Optimism i również ETH).
- Wpisujemy ilość jaką chcemy przesłać
- Czekamy na przeliczenie transakcji i znalezienie przez portfolio dla nas najtańszej opcji.
- Zapoznajemy się z tym ile wyniosą opłaty transakcyjne oraz ile kryptowaluty docelowo dostaniemy na innym łańcuchu. Klikając na strzałkę możemy zapoznać się ze szczegółami tej transakcji.
- Klikamy “Confirm” , Potwierdzamy transakcję w wyskakującym okienku MetaMaska i czekamy na portwierdzenia.
Watchlist
- Wchodząc w Watchlist mamy listę obserwowanych przez nas tokenów, możemy zapoznać się z ich ceną, zmianą ceny w ciągu 1 dnia, 30 dni, 1 roku oraz jaką obecnie kapitalizację ma dana kryptowaluta.
- Gdy mamy zaobserwowany token, którego już nie chcemy obserwować wystarczy, że klikniemy na gwiazdkę z lewej strony (w przykładzie GNS).
- Jeśli chcemy dodać jakąś kryptowalutę do obserwowanych wystarczy wpisać w okienko wyszukiwania (przykład – ETH), wtedy możemy się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi tej kryptowaluty: cena, wykres (możemy wybrać 1-dno dniowy, 1 tydzień, 1 miesiąc i 1 rok), kapitalizacja, dzienny wolumen, wartość tokenów w obiegu, ATL, ATH oraz ile tej kryptowaluty mamy na naszym koncie.
- Aby dodać token do watchlisty klikamy na pustą gwiazdeczkę.
- Wracając do naszej watchlisty widzimy, że znajduje się tam dodana przez nas kryptowaluta.
Settings
- Ustawienia generalne, możemy wybrać na jaką walutę fiducjarną bedzie przeliczany balans na naszym koncie (w przykładzie USD). Wybieramy temat kolorystyki – ciemną lub jasną oraz styl układu miniaturki konta (obie kwestie typowo zależne od naszych upodobań)
- Networks – Sieci, możemy włączyć sieci, które mają nam się wyświetlać w naszym MetaMasku. Sieć Ethereum jest domyślna – nie można jej ukryć, natomiast jeśli jakąś sieć kiedyś dodawaliśmy do naszego konta to tutaj można ją ukryć lub jeśli jest ukryta włączyć jej widoczność.
- Accounts – Konta, tutaj mamy pokazane wszystkie nasze konta utworzone na danym portfelu MetaMask. Mamy widoczne niepełne adresy, status – czy są połączone czy nie, balans konta, zaznaczenie jeśli jesteśmy ich właścicielem oraz akcje dodatkowe (kopiowanie adresu, pobranie balansu, synchronizacja balansu, zmiana imienia oraz usunięcie adresu)
- Add Account – dodanie konta, możemy dodać kolejne konto do portfolio poprzez podłączenie go przez Metamaska. W opcji “Watch any wallet” możemy wkleić adres portfela i zobaczyć jakie środki się na nim znajdują.
- About & Privacy – O i prywatność możemy zapoznać się jaką wersję aplikacji mamy zainstalowaną, zdecydować czy chcemy brać udział w MetaMetrics – badaniach MetaMaska pomagających usprawnić działanie portfela oraz w Error Tracing – czyli wykrywaniu wszystkich błędów. Można zapoznać się także z polityką prywatności oraz przejść do opcji wsparcia.