Wybór miejsca przechowywania kryptowalut po ich zakupie jest równie ważny jak sam wybór platformy zakupu. Podobnie jak zakup kryptowalut, tak samo miejsce ich przechowywania jest uzależnione od naszych preferencji oraz potrzeb. Każda z podanych niżej opcji ma swoje zalety i wady, a także specyficzne powody, dla których możemy preferować jedną bądź drugą opcję.
Broker kryptowalutowy
Decydując się na zakup kryptowalut u brokera, akceptujemy, że to on będzie zarządzał naszymi środkami na swoim koncie. Możliwości handlu co prawda są dostępne, ale brak jest opcji wypłaty zakupionych kryptowalut na zewnętrzne platformy czy portfele.
Chociaż taka opcja wydaje się wygodna, gdyż to broker wtedy w pełni odpowiada za bezpieczeństwo środków, niesie to ryzyko zależności od jego stabilności finansowej (np. bankructwo) oraz ryzyka ewentualnych blokad środków i tłumaczeń skąd pochodzą środki (procedury AML), a także często wiąże się z wyższymi opłatami za korzystanie z usług platformy, oraz mocno ograniczoną ofertą do kilkunastu czy kilkudziesięciu popularniejszych pozycji.
Giełda scentralizowana (CEX)
Korzystanie z giełdy scentralizowanej do przechowywania kryptowalut jest popularnym wyborem ze względu na wygodę i łatwość dostępu, ale także oferowane usługi stakowania czyli przechowywania kryptowalut na platformie w zamian za procent wynagrodzenia, podobnie jak to ma miejsce w bankach na lokatach czy kontach oszczędnościowych.
Podobnie jak w przypadku korzystania z usług brokera, przechowywanie kryptowalut na giełdzie wiąże się z ryzykiem, takim jak możliwość upadku giełdy, zamrożenia środków lub ataków hakerskich. Jednakże, w przeciwieństwie do brokera, giełdy zwykle nakładają znacznie niższe opłaty transakcyjne. Co więcej, oferują one opcję transferu aktywów poza platformę, na przykład do prywatnego portfela kryptowalutowego, co daje większą kontrolę i bezpieczeństwo.
Najpopularniejszą strategią przechowywania kryptowalut na giełdzie jest trzymanie tam tych aktywów, które raczej traktujemy jako aktywa krótkoterminowe lub które generują zyski, na przykład poprzez staking. Dodatkowo, zaleca się, aby środki przechowywane na giełdzie nie stanowiły znacznej części całego portfela inwestycyjnego, co minimalizuje ryzyko w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na platformie.
Jeśli chodzi o samą obsługę i poruszanie się po giełdzie, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika dotyczącego jednej z popularniejszych giełd na rynku ByBit.
Portfel przeglądarkowy
Prędzej czy później większość osób decyduje się na założenie portfela przeglądarkowego, który umożliwia łatwy dostęp do kryptowalut przez internetową przeglądarkę. Rozwiązanie to jest wygodne, ale wymaga podstawowej wiedzy o działaniu tokenów w sieci, opłatach transakcyjnych i zasadach bezpieczeństwa portfela, aby móc korzystać z niego w pełni świadomie i bezpiecznie.
W odróżnieniu od korzystania z usług brokera czy giełd scentralizowanych, przechowywanie środków na portfelu kryptowalutowym daje nam pełną kontrolę nad naszymi aktywami. Jako właściciele portfela, to my jesteśmy bezpośrednio odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych kryptoaktywów. Co więcej, istnieje wiele tokenów, które są dostępne tylko na giełdach zdecentralizowanych, a transakcje z ich udziałem wymagają posiadania portfela kryptowalutowego.
Nie istnieje jeden uniwersalny portfel, który obsługiwałby wszystkie rodzaje tokenów, ponieważ każdy portfel jest przystosowany do obsługi określonych sieci blockchain. Dlatego, przed przeniesieniem środków z giełdy na portfel, ważne jest sprawdzenie, na jakiej sieci operuje dany token i czy nasz portfel wspiera tę sieć. Należy pamiętać, że nawet jeśli nasz portfel obsługuje dany token, ale jest on na innej sieci, konieczne może być wykonanie wpierw transakcji bridgującej, aby bezpiecznie przenieść aktywa na właściwą sieć. Szczegółowe zasady bezpieczeństwa dotyczące obsługi portfeli i transakcji można znaleźć w dziale o bezpieczeństwie. Aby dowiedzieć się jak go założyć i obsługiwać, zapraszamy do zapoznania się z naszym kompletnym poradnikiem o MetaMasku.
Dla większości osób decydujących się na założenie portfela przeglądarkowego, pierwszym wyborem jest znany i ceniony Metamask.
Portfel sprzętowy
Jednym z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania kryptowalut jest wykorzystanie portfela sprzętowego. Portfel sprzętowy to fizyczne urządzenie, które przechowuje klucze prywatne użytkownika w bezpieczny sposób, izolując je od internetu i potencjalnych cyberzagrożeń. Jest to forma tzw. “cold storage” (przechowywania w stanie “zimnym”), co oznacza, że kiedy nie jest używany, jest on odłączony od sieci.
Główną zaletą portfela sprzętowego jest jego odporność na ataki hakerskie. To rozwiązanie jest głównie dedykowane dla środków, które planujesz przechowywać przez dłuższy czas, oraz przede wszystkim dla tych kwot które są dla nas już znaczące.
Najbardziej popularnymi portfelami sprzętowymi na rynku są Ledger, Trezor a także ostatnio stające się coraz bardziej popularne portfele w postaci kart Tangem Wallet.