Bezpieczeństwo - Rodzaje oszustw
2.3. Fake konta na social mediach
Bardzo poważnym zagrożeniem w świecie kryptowalut, są podrabiane konta społecznościowe. Jest to szczególnie niebezpieczne dla nowych uczestników na rynku kryptowalut. Często takie konta są jednym z pierwszych i podstawowych źródeł wiedzy z jakimi mają styczność nowi inwestorzy kryptowalutowi. Podrobione konta, bazując na zasięgach i reputacji oryginalnych kont influencerów, mogą tworzyć nieprawdziwe treści, publikować odnośniki do phishingowych stron lub platform czy nakłaniać do wstąpienia do płatnych grup sygnałowych. Pobieranie materiałów z takich kont może skończyć się zainstalowaniem złośliwego oprogramowania i w konsekwencji utratą danych lub kontroli nad urządzeniem. Podrobione konta zazwyczaj są bardzo podobne do oryginalnych. Mają te same zdjecia profilowe, bardzo podobną nazwę konta, czasami nawet mają skopiowane te same wiadomości. Jest jednak kilka sposobów, które pozwalają wykryć takie oszustwa.
Sposoby pomagające uniknąć niebezpieczeństwa:
-
-
- Zweryfikowane konta – Niektóre platformy społecznościowe mają opcję weryfikacji konta. Przykładowo na platformie X (Twitter), zweryfikowane konta mają obok nazwy niebieskie kółko z “ptaszkiem”. Zweryfikowane konta firm np. giełd mają podobny znak jednak w żółtym kolorze. Oznaczenia te nie dają nam pełnej pewności co do autentyczności danego konta ale zwiększają prawdopodobieństwo na ominięcie oszustów.
- Spójny przekaz – Trzeba zwrócić uwagę, że zdarzają się przypadki włamań na konta zweryfikowane. Pozornie “dobre” konto może zacząć publikować “scamowe” treści. Pamiętajmy , aby zawsze zachować czujność, być świadomym zagrożenia i nie podejmować działań pod wpływem impulsu. Jeżeli zauważymy, że “sprawdzone” konto twórcy, którego obserwujemy, zaczyna nagle publikować treści, które nie są spójne z wcześniejszym przekazem, powinna się nam zapalić “czerwona lampka” i nie powinniśmy pod wpływem emocji podejmować działań. Przykładowo, jeżeli “influencer” nie zajmuje się tradingiem, a nagle na jego profilu pojawiają się treści i linki do platform tradingowych oraz grup sygnałowych, które obiecują ponadprzeciętne i “gwarantowane” zyski, możesz mieć pewność, że nastąpiło włamanie na konto i nie są to oryginalne treści właściciela konta.
- Nazwa użytkownika – Jeżeli konto wydaje się podejrzane, zwróć uwagę na nazwę użytkownika. Podobnie jak w przypadku phishingowych stron internetowych, często oszuści zmieniają nazwy o “literówki”, które mogą być trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka.
- Opis/biografia konta – Sprawdź informacje zawarte w biografii i opisie konta. Zorientuj się czy zawierają rzeczywiste dane, takie jak oficjalna strona internetowa influencera, kontakt lub inne informacje. Należy jednak zwrócić uwagę, że “dobrze” podrobione konta mogą mieć prawdziwe dane w biogramie i ten krok nie może być jedynym jaki podejmujemy w celu zweryfikowania prawdziwości konta.
- Lista obserwujących – jest to bardzo ważny wskaźnik, który może nam odpowiedzieć czy konto jest prawdziwe. Fałszywe konta zazwyczaj mają inną nieprawdziwą ilość “followersów”. Zazwyczaj zdarza się, że ta ilość jest bardzo zaniżona i takie konta mają tylko kilku obserwujących, ale są też przypadki, że ilość obserwujących jest dużo większa. Ta druga możliwość jest mniej popularna gdyż jest bardziej kosztowna dla potencjalnego oszusta bo wymaga wykupienia obserwujących.
- Aktywność konta i komentarze – oszuści często nie angażują się w aktywność społecznościową tak regularnie i autentycznie jak rzeczywiści influencerzy. Sprawdź, czy konto jest aktywne, odpowiada na komentarze i prowadzi dyskusje. Przejrzyj, czy komentarze są dziwaczne, pełne spamu lub wydają się nieodpowiednie. Jeżeli konto nie wykazuje żadnej działalności, to może oznaczać, że nie jest to konto prawdziwe.
- Zweryfikowane konta – Niektóre platformy społecznościowe mają opcję weryfikacji konta. Przykładowo na platformie X (Twitter), zweryfikowane konta mają obok nazwy niebieskie kółko z “ptaszkiem”. Zweryfikowane konta firm np. giełd mają podobny znak jednak w żółtym kolorze. Oznaczenia te nie dają nam pełnej pewności co do autentyczności danego konta ale zwiększają prawdopodobieństwo na ominięcie oszustów.
-
Podrabiane konta influencerów to niestety bardzo częsty przypadek, który może spowodować utratę naszych środków jeśli nie zachowamy ostrożności.