Bitcoin - Adopcja i zastosowanie
3.6. Bitcoin Ordinals
NFTki na Bitcoinie to nie jest nic nowego ani innowacyjnego, jednak Ordinalsy wzbiły to na jeszcze wyższy poziom technologiczny.
Każdy Bitcoin składa się z 100 000 000 satoshi (sats). Ordinals to protokół, który umożliwia odnalezienie każdego satoshi, ponumerowanie go i nadanie dodatkowych danych, które sprawią, że stanie się unikalny. Może to być np. tekst czy obraz. Nazwa ordinals odnosi się do angielskiego tłumaczenia, czyli wyrażenia „porządkowy”, ponieważ kolejne wydobyte satoshi są numerowane i zapisywane na łańcuchu. Protokół ordinals generalnie ułatwia śledzenie i ingerowanie w pojedyncze sat.
Najpopularniejszym trendem który nieodłącznie wiąże się z ordinals są NFTki, które są zapisywane bezpośrednio na satoshi, które z kolei są włączone do łańcucha Bitcoina, dzięki czemu są one w pełni zintegrone z blockchainem i nie są potrzebne żadne osobne tokeny jak to jest w przypadku innych bloclkchainów.
Drugim popularnym trendem, który umożliwia ordinals jest handel unikalnymi satoshi. Jako, że ich numerowanie umożliwia odnalezienie tych o konkretnych liczbach to w zależności od momentu wydobycia nadawane są im inne wartości. Wydobyty sat może być pierwszy lub blisko niego w bloku czy być jednym z pierwszych po halvingu i będzie dla kolekcjonerów wart więcej niż pozostałe.
Pojawienie się ordinals ukazało nowe możliwości użycia BTC. Dzięki swojej ewolucji poza przechowywaniem wartości pojawiają się inne sposoby jego użycia. Są także tacy, którzy są przeciwni wprowadzeniu Ordinals, tłumacząc że Bitcoin powinien zachować swoją unikalną prostotę zastosowania. Popularność ordinals spowodowała też znaczne podniesienie opłat na sieci, choć zwolennicy protokołu akurat uważają, że wzrost opłat może być zachętą dla górników do dalszej pracy.