Bitcoin - Mechanizmy sieciowe protokołu

2.1. Na czym polega kopanie Bitcoina

Wydobycie bloków bitcoina to proces, w którym nowe bloki są dodawane do siebie tworząc łańcuch bloków czyli blockchain. Każdy blok zawiera wiele transakcji i jest łączony w łańcuch chronologiczny, a wydobywanie tych bloków ma na celu utrzymanie bezpieczeństwa sieci i weryfikację transakcji.

Samo kopanie polega na wykorzystaniu ogromnej mocy obliczeniowej do rozwiązania bardzo skomplikowanego zadania matematycznego zwanego dowodem pracy, przygotowanego przez algorytm szyfrujący. Komputer który znajdzie rozwiązanie jako pierwszy, ma prawo wydobyć dany blok a w nim zawarte Bitcoiny będące nagrodą dla minera. Górnik otrzymuje również wszystkie opłaty za przetworzone i uwzględnione w tym bloku transakcje, które następnie są dodawane do zdecentralizowanej księgi rachunkowej, znanej jako blockchain. Jest to sposób, w jaki nowe bitcoiny są wprowadzane do obiegu, a transakcje są uwierzytelniane i rejestrowane.

Dawniej wydobycie bitcoina było możliwe przy użyciu domowego sprzętu lub niewielkich urządzeń przypominających pendrive’y. Jednak obecnie jest to zadanie realizowane przez potężne maszyny i całe serwerownie obsługiwane przez duże koncerny. Wydobywanie bitcoina przekształciło się w przemysł, gdzie sprzęt zajmuje niekiedy powierzchnię hektarów i generuje ogromną moc obliczeniową, której wskaźnik nazywany jest hashrate’em.