Rodzaje portfeli kryptowalutowych - wady i zalety

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo portfeli kryptowalutowych, które można podzielić na kilka grup, w zależności od sposobu ich działania oraz poziomu bezpieczeństwa. Najczęściej spotykanym rozróżnieniem portfeli jest podział na: zimne portfele (Cold Wallet) oraz gorące portfele (Hot Wallets). W ramach tych podstawowych grup możemy wyodrębnić inne rodzaje w zależności o miejsca i sposobu działania.

  • Portfele gorące (hot wallets)

Gorące portfele to w skrócie, portfele stale połączone z internetem. Umożliwiają one szybki dostęp do środków, ale z uwagi na ciągłe połączenie z internetem są bardziej narażone na ataki. Do takich portfeli zaliczamy wszystkie portfele online, a więc portfele przeglądarkowe (jak np. Metamask), portfele mobilne (np. Trust Wallet), portfele giełdowe (np. ByBit Wallet, Coinbase Wallet). 

Portfele gorące, z uwagi na stały dostęp do internetu, podatne są na typowe zagrożenia związane z ogólnie pojętym korzystaniem z internetu. Trzeba więc pamiętać o uniwersalnych zasadach bezpieczeństwa korzystania z internetu oraz zabezpieczania portfeli silnym hasłem. Szczegółowe zasady bezpieczeństwa przechowywania haseł zostały omówione w punkcie 2 tego działu (LINK).

Szczególnym rodzajem  “gorącego” przechowywania kryptowalut są portfele a właściwie konta giełdowe. W tym przypadku słowo “portfel” może być pewnym nadużyciem, gdyż zgodnie z tym co powiedzieliśmy, portfel powinien przechowywać nasze klucze prywatne. W przypadku kont giełdowych, właścicielem kluczy jest giełda. Mamy dostęp do swoich środków przy pomocy panela użytkownika, ale nie mając dostępu do kluczy prywatnych, nie mamy pełnej kontroli nad środkami. W przypadku upadku giełdy, utraty dostępu do strony internetowej, stracimy dostęp do swoich aktywów. Z tego powodu kluczową zasadą korzystania z kont giełdowych, jest  trzymanie tam środków z których  korzystamy na bieżąco, np. do tradingu czy do korzystania z akcji typu Lunchpad, Lunchpool. Każdą kryptowalutę, którą chcemy trzymać długoterminowo, powinniśmy wypłacić na portfel przeglądarkowy, mobilny lub na portfele zimne.

  • Portfele zimne (cold wallets)

Zimne portfele, to grupa portfeli, która nie ma stałego połączenia z internetem. Z uwagi na tę cechę takie portfele są bezpieczniejsze niż portfele ciepłe. Nie są narażone na ataki hakerskie, gdyż podłączamy je do sieci tylko wtedy kiedy chcemy wykonać transakcje. Używanie zimnych portfeli jest bardziej czasochłonne niż portfeli ciepłych, dlatego zazwyczaj nie służą one do codziennego korzystania. Głównym ich zadaniem jest bezpieczne, długoterminowe przechowywanie większych wartości kryptowalut. 

Zimne portfele można podzielić na klika grup:

  • portfele sprzętowe – czyli zewnętrzne urządzenia przechowujące nasze klucze prywatne. Portfele sprzętowe oferują takie firmy jak np. Tangem, Ledger, Trezor. Chcąc przeprowadzić transakcję musimy podłączyć to urządzenie np. do komputera, z dostępem do internetu. Transakcję musimy zainicjować z komputerze, ale podpisujemy ją na portfelu sprzętowym. Portfele sprzętowe są bardzo bezpiecznym sposobem przechowywania kryptowalut. Poza brakiem stałego podłączenia do sieci, zazwyczaj dodatkową warstwa ochrony jest np. kod PIN, który zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do urządzenia w przypadku zagubienia lub kradzieży. Dodatkowo podczas konfiguracji portfela użytkownik otrzyma unikalną kombinację słów kluczowych (seed phrase), dzięki której możemy odzyskać nasze klucze prywatne i przywrócić ja na nowym urządzeniu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa środków, musimy więc zadbać w pierwszej kolejności o naszą frazę seed. Utrata, zniszczenie, kradzież portfela sprzętowego, nie spowodują utraty naszych środków.

 

  • portfele desktopowe lub USB – to portfele, a właściwie programy do przechowywania kluczy prywatnych. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania możemy wygenerować klucze prywatne dla naszego portfela, który chcemy zabezpieczyć  i przetransferować np. na nośnik USB. Aby autoryzować i zrealizować transakcję musimy mieć podłączone urządzenie USB. Taki rodzaj portfela jest mniej wygodny i bezpieczny niż portfele sprzętowe. Nośniki USB należy dodatkowo samemu zabezpieczyć, gdyż nie mają one dedykowanego interfejsu użytkownika. Są też bardziej narażone na zainfekowanie np, złośliwym oprogramowaniem podczas podłączania do komputera.
  • portfele papierowe, stalowe –  to jedna z najprostszych form zimnych portfeli (cold wallets) używanych do przechowywania kryptowalut. Są to dosłownie wydrukowane lub przepisane informacje zawierające klucz publiczny (do otrzymywania kryptowalut) i klucz prywatny (do wydawania kryptowalut). Podstawowymi zaletami tego rozwiązania jest prostota oraz bezpieczeństwo. Podobnie jak w przypadku innych wrażliwych danych, trzeba zadbać o bezpieczne przechowywanie. W przypadku danych zapisanych na kartce papieru, słabą stroną jest kruchość materiałów – papier jest podatny na zniszczenie (woda, ogień, zużycie). Słabość tą eliminują “portfele stalowe”, która są bardziej odporne na takie ryzyka.
  • specyficznym typem “portfela” jest “portfel umysłowy” czyli nauczenie się frez lub kluczy na pamięć, czasami przy użyciu funkcji skrótu takich jak np. SHA-256. Zdecydowanie jest to rozwiązanie bezpieczne, ale zawsze istnieje ryzyko zapomnienia hasła.