Grupy sygnałowe

4.4 Czym są i jaki jest schemat działania

   Grupy sygnałowe to zorganizowane społeczności inwestorów, które dostarczają sygnałów (często w formie rekomendacji) do handlu na rynkach finansowych, takich jak rynek walutowy (Forex), akcji, kryptowalut itp. Uczestnicy wzajemnie informują się o tym, kiedy kupić lub sprzedać określone aktywa w celu uzyskania zysku, o zmianach trendów mogących wpływać na wyceny.

     Udział w grupach sygnałowych zazwyczaj jest płatny, ale nie gwarantuje to sukcesu.. Niektórzy inwestorzy błędnie zakładają, że uczestnictwo w grupie sygnałowej jest gwarancją zysku. Każdy rynek finansowy jest obarczony zmiennością i ryzykiem utraty środków, niezależnie jak bardzo doświadczeni doradcy czy spekulanci są w danej grupie. Jeżeli zauważymy reklamę grupy sygnałowej, która zapewnia gwarantowany zysk powinno to być dla nas znakiem ostrzegawczym. W takich sytuacjach najprawdopodobniej jedynym gwarantowanym zyskiem, ale dla twórcy grupy, będzie Twoja wpłata członkostwa. 

Schemat  “pump&dump

     Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, zwłaszcza dla niedoświadczonych inwestorów jest “Pump and Dump”. Jest to forma manipulacji rynkowej, która może prowadzić do znacznych strat nieświadomych inwestorów. Schemat “Pump and Dump” polega na sztucznym zawyżeniu ceny aktywa w celu przyciągnięcia nowych inwestorów i sprzedaży im tego aktywa po zawyżonej cenie.

  Grupa osób, działająca w zmowie, np. na zamkniętych grupach sygnałowych,  wybiera sobie dane aktywo, np. kryptowalutę o niskiej kapitalizacji, którą najczęściej albo już posiadają, albo skupują na niskich poziomach. Zakupy zazwyczaj rozłożone są w dłuższym czasie, aby nie wpłynęły znacząco na cenę. Gdy już oszuści skupili odpowiednie ilości aktywa, zaczynają “kampanię promocyjną”. Zadaniem jest przyciągnięcie jak największej liczby inwestorów i zachęcenie ich do kupna aktywa, co prowadzi do wzrostu jego ceny.

   W tym celu osoby z grupy, zaczynają publikować fałszywe wiadomości np. na kontach społecznościowych mające na celu stworzenie hype’u na dane aktywno. Gdy już dana kryptowaluta staje się odpowiednio rozpoznawalna, osoby z grupy zaczynają ponownie skupować dane aktywno w krótkim czasie, co przy niskiej płynności, powoduje znaczny wzrost ceny. Nieświadomi inwestorzy widząc hype oraz tak szybkie wzrosty, chcą też “wskoczyć do pociągu” i właśnie w tym momencie swoje aktywa zaczynają wyprzedawać organizatorzy “Pump and Dump” uzyskując duży zysk. W wyniku masowej wyprzedaży cena aktywa gwałtownie spada i inwestorzy, zwiedzeni “hajpem”, którzy kupili aktywa po zawyżonej cenie zazwyczaj nie są już w stanie odzyskać swoich inwestycji.

   Schemat “Pump and Dump” jest bardzo nieetyczną praktyką, którą można nazwać manipulacją lub oszustwem. Może prowadzić do znacznych strat nieświadomych inwestorów. Z uwagi na małą regulację rynku kryptowalut i nadal sporą anonimowość, ten rodzaj manipulacji jest tutaj powszechny. Warto być bardzo uważnym i krytycznym wobec nagłego wzrostu popularności danego aktywa, zwłaszcza jak za hype’em nie idą w parze znaczące zmiany technologiczne czy konkretne wydarzenia. Podjęcie decyzji o “wskoczeniu do jadącego pociągu” musi być przemyślane, ze świadomości ryzyka znacznej utraty środków.