Platformy tradingowe
4.1 Co to są platformy tradingowe i czy są “niebezpieczne”
Platformy tradingowe to oprogramowanie używane do przeprowadzania transakcji na różnych rynkach finansowych. Swoje korzenie mają w rynku tradycyjnym, gdzie pomagały w handlu takimi aktywami jak rynek akcji, walut, surowców. Wraz z rozwojem kryptowalut, pojawiły się również platformy oferujące swoje usługi również na tym rynku..
Platformy takie często posiadają rozbudowane funkcje, które są pomocne dla inwestorów, takie jak np: automatyzacja handlu (ustawienia automatycznych zleceń), analizy techniczne (wykresy, wskaźniki, narzędzie do rysowania), aktualne notowania rynków oraz bardzo często bazę wiedzy: aktualności i analizy rynkowe, kursy oraz wsparcie. Niektóre platformy mają również dostępne boty tradingowe.
Sama idea platform tradingowych jest dobra, ale tam gdzie w grze są instrumenty finansowe zawsze pojawiają się “źli aktorzy”, którzy chcą wykorzystać nieświadomych inwestorów. Przy wyborze odpowiedniej platformy, trzeba być bardzo czujnym i bardzo dokładnie ją sprawdzić zanim przekażemy swoje środki na inwestycje.
Często stosowane taktyki przyciągania ofiar
W świecie kryptowalut bardzo powszechnych zjawiskiem jest reklamowanie platform przez “samozwańczych” brokerów na różnych platformach społecznościowych. Mając aktywne konto np. na Telegramie, prędzej czy później spotkamy się z “pseudobrokerem”, który zaoferuje Tobie dołączenie do platformy tradingowej. Działając systematycznie w przestrzeni internetowej, może też zdarzyć się, że wyciekną Twoje wrażliwe dane. Oszuści mogą uzyskać dostęp, do Twojego adresu e-mail czy numeru telefonu i w ten sposób mogą również próbować kontaktować się. W przypadku gdy odezwie się nieznajomy na maila, przez portal społecznościowy czy przez telefon i zacznie nakłaniać na inwestycje, od razu powinna zapalić się Wam żółta lampka, gdyż musimy pamiętać, że dobre platformy, zazwyczaj nie prowadzą tak agresywnego marketingu.
Najlepiej skończyć jak najszybciej taką rozmowę. Wchodząc w konwersację z osobą, która reklamuje platformę tradingową, trzeba być bardzo czujnym, gdyż osoby takie stosują zaawansowane socjotechniki, mające na celu przekonanie Ciebie co do dobrych intencji “pseudobrokera”. Cyberprzestępcy oferują pomoc i wsparcie, nawet jeżeli klient nie zna się na rynkach finansowych lub nawet nie potrafi biegle obsługiwać urządzeń tylko komputer czy tablet. Oszuści próbują uwiarygodnić się publikując fałszywe dane odnośnie zysków, nieprawdziwe opinie i referencje od “zadowolonych” użytkowników, nierzadko wykorzystując zdjęcia celebrytów, sportowców czy osób cieszących się zaufaniem publicznym.
Bardzo wyrafinowanym i perfidnym sposobem nakłaniania do inwestycji lub wydania swoich oszczędności jest tzw. “oszustwo randkowe”. Sprawca tworzy fałszywy profil w serwisie randkowym lub w mediach społecznościowych z zamiarem wyłudzenia pieniędzy od ofiary. Przestępca nawiązuje bliski kontakt z przyszłą ofiarą. Z czasem zdobywa zaufanie, działając na emocjach oraz korzystając z technik manipulacji. Oszuści obierają różne strategie wyłudzenia pieniędzy od swojej ofiary. Po ugruntowaniu zaufania, mogą zacząć opowiadać o różnych problemach życiowych czy chęci przyjazdu do ofiary i prosić o pieniądze. Często przestępcy nakłaniają ofiarę, aby zainwestowała w platformę tradingową, która gwarantuje “pewny zysk”, dzięki której użytkownik będzie w stanie odmienić swoje życie.