Boty tradingowe
4.2 Oszustwo czy narzędzie do zarabiania?
Bot tradingowy to program komputerowy zaprojektowany do automatycznego zakupu i sprzedaży aktywów na różnych rynkach finansowych, w tym na giełdach kryptowalutowych. Działa na podstawie określonego zestawu instrukcji lub strategii, analizując dane rynkowe w czasie rzeczywistym i podejmując decyzje handlowe bez bezpośredniego udziału człowieka.
Stosowanie botów tradingowych na rynku kryptowalut jest bardzo powszechne, gdyż takie algorytmy mają sporo zalet. Przede wszystkim boty mogą działać cały czas, 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, bez interwencji człowieka. Działają szybko i potrafią analizować wiele danych jednocześnie, przez co szybciej podejmują decyzje niż człowiek. Bot nie ma emocji i wykonuje działania zgodnie z algorytmem, podczas gdy na decyzje człowieka mają one bardzo duży wpływ.
Umiejętne i świadome wykorzystanie potencjału botów może być bardzo dobrym narzędziem do generowanie zysków. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie ma żadnego bota, który gwarantuje pewny zysk, gdyż rynki finansowe są nieprzewidywalne. Należy wystrzegać się korzystania z ofert na boty, które mają generować stały, “pewny” bądź bezpieczny zysk. Trzeba uświadomić sobie, gdyby ktoś miał cudowne narzędzie do “pewnego” zarabiania, to czy chciałby się dzielić się nim? Gra rynkowa jest co do zasady grą o “sumie zerowej”, gdzie Twoje zyski biorą się z czyjeś straty – im więcej osób będzie korzystać z narzędzia które zarabia, tym będzie ono mniej skuteczne. Zasadę tę wykorzystują często oszuści promując bota jako “tajne” lub “rewolucyjne” narzędzie dostępne tylko dla wybranych osób.
Sposoby ochrony przed oszustwami “tradingowymi” – na co uważać
Aby nie być ofiarą “pseudobrokerów” oraz fałszywych platform tradingowych, warto pamiętać o kilku zasadach:
- miej ograniczone zaufanie do wszelkich reklam platform tradingowych – pamiętaj, że nikt nie jest w stanie zagwarantować Tobie pewnego, bezpiecznego zysku.
- bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi osobami – nie wierz w bezinteresowną pomoc i bądź krytyczny co do przedstawianych informacji.
- badaj firmę/platformę – sprawdź w sieci recenzje, łącząc je z terminami takimi jak “scam” czy “oszustwo”. Nie polegaj jedynie na jednym źródle informacji. Pamiętaj, że platformy mogą być zarejestrowanymi firmami, nie tylko w egzotycznych miejscach, ale też w takich miejscach jak np. Wielka Brytania.
- nie działaj emocjonalnie – nie daj skusić się szybki i pewnym zyskiem. Nie śpiesz się i jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, poczekaj z podjęciem decyzji i poszukaj pomocy na zaufanych forach społecznościowych.
- nie instaluj żadnego oprogramowania lub nie wchodź w podsyłane linki, jeżeli nie masz 100% pewności, że są one bezpieczne.
- nie udostępniaj nikomu wrażliwych danych