TOKEN UNLOCK
Analizując tokenomię projektów kryptowalutowych prędzej lub później natkniemy się na takie, które w swoim whitepaper lub w samym smartkontrakcie mają zawarte mechanizmy blokowania i zwalniania tokenów. Zarówno w świecie finansów tradycyjnych jak i w kryptowalutach zjawisko zwalniania udziałów/tokenów nazywamy „vestingiem” a okres zablokowania nazywamy „lock up-em”. Zazwyczaj tokeny projektów kryptowalutowych w części rozdysponowane są w „okazyjnych cenach” pośród członków zespołu, inwestorów strategicznych czy wczesnych adopterów. Twórcy danego projektu ustalają stopniowe uwalnianie tokenów, aby zapewnić długoterminowe zaangażowanie w projekt oraz aby zminimalizować ryzyko szybkiego spadku ceny wywołanej zrzuceniem dużej ilości tokenów w krótkim przedziale czasowym.
Przydatnym narzędziem do sprawdzania zwalniania tokenów i tokenomi projektów jest witryna Token Unlock. Jest to platforma, która agreguje dane z różnych zweryfikowanych źródeł jak np. whitepaper czy bezpośrednio ze smartkontraktu. Dzięki temu narzędziu mamy możliwość monitorowania kiedy dany token zostanie odblokowany i w jakiej ilości.
Na głównej stronie mamy listę projektów, domyślnie posegregowaną wg daty wydarzenia najbliższej czasu obecnego. Pokazane są również podstawowe dane jak np.: aktualna cena tokena, maksymalna podaż tokena (max. supply) i ilość w obiegu (circ. Supply), wartość procentowa tokenów zablokowanych do całości podaży oraz zegar odliczający czas do uwolnienia danej partii tokenów.
Mamy oczywiście inne możliwości sortowania danych, jak np. po nazwie projektu czy po cenie. Są również grupy projektów, jak np. „DEFI”, DAO”, „GAME” czy „METAVERSE” i klikając na taką zakładkę pojawiają się nam tylko projekty z tego segmentu. Mamy również możliwość uzyskania informacji o konkretnym tokenie, wystarczy wpisać jego nazwę w polu wyszukiwarki. Warto również korzystać z możliwości tworzenia własnej listy tokenów (Watchlist). Ta opcja jest dostępna po zalogowaniu się.
Platforma Token Unlock pozwala nam również uzyskać szczegółowe dane odnośnie konkretnego tokenu poprzez np. wpisanie jego nazwy w polu wyszukiwania lub kliknięcie na nazwę tokenu na stronie głównej lub na naszej „watch liście”. Zostaniemy przeniesieni do podstrony, gdzie widzimy dokładną tokenomię projektów wraz z ich vestingiem. Mamy też odnośniki do oficjalnych mediów, jak np. strona internetowa, twitter, whitepaper.