Bitcoin - Mechanizmy sieciowe protokołu
2.10. Rodzaje adresów Bitcoina - Różnice
Adresy naszych „portfeli” są kluczowym elementem świata kryptowalut, umożliwiającym użytkownikom wysyłanie i odbieranie środków. Istnieje kilka różnych rodzajów adresów dla bitcoina, z których każdy ma swoje własne cechy i zastosowania. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom adresów czyli P2PKH, P2SH, Bech32. Dowiedz się, jak działają te adresy, jakie są ich zalety i jak wybrać odpowiedni rodzaj adresu do swoich potrzeb.
-
-
- Legacy (P2PKH – Pay to Public Key Hash)
-
Jest to tak naprawdę pierwszy, najstarszy ale i najpopularniejszy typ adresów Bitcoina którego rozpoznać możemy po tym że zaczyna się od cyferki 1.
Jako przykład poniżej zaprezentowany jest tzw. „adres Genesis”:
1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa
Jest to adres, który został użyty w pierwszym bloku bitcoina (zwany również blokiem Genesis), który został wykopany przez samego twórcę bitcoina, Satoshi Nakamoto.
UWAGA!
Adresy Legacy pozwalają odbierać BTC ze wszystkich adresów, jednak gdybyś chciał wysłać na adres zaczynający się od BC1 (Native SegWit) to taki adres mógłby nie zostać rozpoznany jako poprawny, co skutkowałoby tym że transakcja by się nie dokonała. Natomiast bezproblemowo możesz wysyłać na adresy zaczynające się od 1 oraz 3. Co ważne charakteryzuje się też większymi opłatami za przelew.
-
-
- Nested SegWit (P2SH – Pay to Script Hash)
-
Co ciekawe adresy te powstały jeszcze przed wprowadzeniem SegWita.Rozpoznamy go po tym że zaczyna się od cyferki 3.
Przykładowy adres P2SH wygląda tak:
3N9an8UoYxPii8WfVXDFCprN3eiZiqrcw8
Każdy z tego rodzaju adresów ma swój własny skrypt który żeby został wykonany (np. żeby dokonać transakcji), muszą zostać spełnione odpowiednie wcześniej określone warunki, którymi najczęściej było zastosowanie multisig, czyli wymagające wielu podpisów (np. dwóch z trzech), co oznacza że tego rodzaju portfele służą zazwyczaj do zarządzania środkami przez więcej niż jedną osobę.
Innym zastosowaniem są skrypty warunkowe, np. że środki zostaną odblokowane dopiero po upływie określonego czasu, lub osiągnięciu odpowiedniej ilości BTC. Kolejnym zastosowaniem są atomic swapy czyli bezpieczna wymiana kryptowalut pomiędzy różnymi sieciami blockchain.
UWAGA!
Adresy te są kompatybilne zarówno ze starszymi jak i nowszymi adresami. Transakcje o ile nie wymagają uruchomienia bardziej skomplikowanych skryptów są mniejsze i tańsze od tych zaczynających się od 1, ale wciąż większe i droższe od tych zaczynających się od bc1.
-
-
- Native SegWit (BECH32)
-
Są to jedne z najnowszych oraz najmniej popularnych rodzajów adresów, charakteryzujące się tym że zaczynają się od bc1.
Przykładem takiego adresu jest ten umieszczony poniżej:
bc1q2w8pjdtdxw8ar40vslv6cnvf04vtc30jjlpl3x
Obecnie mniej niż 1% bitcoinów przechowywanych jest pod tymi adresami.
Jako ciekawostkę warto podkreślić system pozycyjny „Base32” który używa 32 różnych liter i cyfr z pominięciem tych zbliżonych wizualnie do siebie czyli np. dużej litery O oraz zera, lub jedynki i małej litery l, co ma na celu uniknięcia ewentualnej pomyłki przy zapisywaniu takiego adresu.
Uwaga!
Transakcje za pomocą tych adresów są mniejsze i tańsze dzięki zastosowaniu SegWita (o którym więcej przeczytasz w artykule dotyczącym aktualizacji Bitcoina), natomiast dużym minusem jest to że nie wszystkie giełdy i portfele obsługują jeszcze te adresy. Co prawda wyślemy stąd swoje aktywa na każdy rodzaj portfela, ale nie każdy już będzie w stanie wysłać je do nas.
To nie jedyne rodzaje adresów Bitcoina jakie możemy napotkać, jednak najpopularniejsze. Innymi adresami są np. P2TR związane z aktualizacją Taproot (o której więcej przeczytasz w artykule dotyczącym aktualizacji Bitcoina), P2PK czy P2WPKH.