Bezpieczeństwo - Wprowadzenie

1.3. Podobieństwa do życia codziennego

   Inwestowanie w kryptowaluty i życie codzienne mogą wydawać się na pierwszy rzut oka bardzo różne, jednak istnieją między nimi ciekawe podobieństwa, które można zauważyć w podejściu, strategii i podejmowanych decyzjach. Aby lepiej zrozumieć potencjalne zagrożenia jakie mogą wystąpić w świecie kryptowalut, warto nawiązać do kilku przykładów z naszego życia codziennego. 

      • Bezpieczeństwo haseł i dostępów – Ważnym elementem bezpieczeństwa jest sposób przechowywania swoich haseł do bankowości elektronicznej czy pinów do kart płatniczych. Jeżeli są one źle przechowywane, to mogą zostać wykradzione i grozi nam utrata swoich środków. Podobnie jest w kryptowalutach, gdzie najważniejsze są nasze klucze prywatne, frazy “seed” oraz dane do logowania się na giełdy scentralizowane.
      • Bezpieczeństwo internetowe i sprzętowe – Przestrzeń internetowa jest pełna niebezpieczeństw. Ściągając dowolne pliki możemy nieświadomie zainstalować na swoich nośnikach złośliwe oprogramowanie lub programy szpiegujące, które potencjalnie mogą wykraść nam dane logowania lub przejąć kontrolę nad urządzeniem. Wyszukując w przeglądarce strony do np. bankowości elektronicznej lub wchodząc w linki przesyłane mailem, możemy trafić na stronę “phishingową”, która wyłudza od nas dane logowania i może spowodować utratę naszych pieniędzy. Podobnie jest w świecie kryptowalut. Podłączenie portfela do niewłaściwej strony oraz akceptacja przekazania uprawnień, najprawdopodobniej spowoduje szybką utratę naszych środków.
      • Chciwość i piramidy finansowe – Podczas inwestowania, gdzie istnieje możliwość zarobienia dużych pieniędzy, pojawia się chciwość. Osoba, która poddaje się jej, zazwyczaj dąży do szybkich i wysokich zwrotów z inwestycji, często ignorując zdrowy rozsądek i ryzyko związane z inwestycją. Tą naszą naturalną skłonność, wykorzystują oszuści, którzy obiecują ponadprzeciętne zyski. Tak właśnie powstają piramidy finansowe, z których największą była ta stworzona przez Bernarda Madoffa. “Polskim” przykładem jest np: Amber Gold, która kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało ówczesne oprocentowanie lokat bankowych. W świecie kryptowalut, gdzie kilkunastokrotne zwroty z inwestycji nie są czymś niespotykanym, powyższe zagrożenie jest jeszcze trudniejsze do wychwycenia. Wiele osób i “autorytetów”, które można by nazwać “weteranami” świata kryptowalut, dało się oszukać na takich projektach jak BitConnet, One Coin czy platformach typu Celsius lub na ekosystemie Terra, której platforma Anchor Protocol oferowała prawie 20% zysk w skali roku za zdeponowanie środków w walucie UST.
      • Zarządzanie ryzykiem –  Zarówno w życiu, jak i podczas inwestowania w kryptowaluty, kluczowe jest umiejętne zarządzanie ryzykiem. To oznacza podejmowanie przemyślanych decyzji, ocenę potencjalnych strat i korzyści, oraz przygotowanie na różne czasem najczarniejsze scenariusze. Ponieważ tak jak i życie potrafi nas zaskakiwać chociażby utratą pracy, narodzinami dziecka, czy dużymi wydatkami, tak samo rynek kryptowalut może nas zaskoczyć poprzez kosmiczny wynik jak i np. nagły upadek projektu czy giełdy. Dlatego zarządzanie ryzykiem wymaga świadomej oceny potencjalnych zagrożeń i podejmowania decyzji, mających na celu minimalizację negatywnych skutków. Zarówno w inwestowaniu jak i w życiu codziennym, umiejętne zarządzanie ryzykiem może prowadzić do lepszych wyników oraz większej stabilności.
      • Długoterminowe planowanie – Jest bardzo istotne w obydwu przypadkach, ponieważ pomaga w kształtowaniu przyszłości zgodnie z naszymi oczekiwaniami i celami i najczęściej idzie w parze z zarządzaniem ryzykiem. Im większe cele tym musimy liczyć się z bardziej ryzykownymi decyzjami a także większym szansem niepowodzenia, dlatego trzeba umieć dobrze wybalansować te cele, które powinny być nietylko ambitne, ale również realne i mierzalne. Pozwala także nam zwiększyć poczucie kontroli nad własnym życiem jak i finansami.

Zagrożeń w świecie kryptowalut nie brakuje. Ale tak jak i w życiu codziennym!