Jeśli zdecydowałeś się na wpłatę swoich pierwszych środków na rynek kryptowalut, wcześniej sprawdź kilka popularnych metod dostępnych w Polsce, które różnią się zarówno wygodą użytkowania, jak i wysokością opłat.            

Giełda scentralizowana

            Najpopularniejszą opcją wpłaty swoich pieniędzy na rynek kryptowalut jest korzystanie bezpośrednio z giełd kryptowalut, co aktualnie jest dużo prostsze i tańsze niż dwa czy trzy lata temu, kiedy to korzystało się często z różnego rodzaju przewalutowań oraz pośredników płatniczych, albo było to po prostu obarczone wyższymi kosztami.

        Osobiście polecamy dwie giełdy, przez które można wpłacić polskie złotówki na rynek kryptowalut. Mowa tu o giełdzie Kanga oraz Bybit. Obydwie te platformy wymagają zweryfikowanego konta giełdowego, a proces wpłaty jest intuicyjny i przystępny dla użytkowników.

Wystarczy że klikniesz na logo jednej z nich by przejść na giełdę i założyć konto.

Kliknij na poniższą grafikę, aby przejść do giełdy i założyć swoje konto.

        Po wpłacie środków na giełdy i zamianę ich na stablecoiny, takie jak USDT lub USDC, masz możliwość zarówno zakupu różnych kryptowalut dostępnych na giełdzie, jak i wypłacenia środków w dowolne miejsce. Możesz na przykład przesłać je na zewnętrzny portfel kryptowalutowy lub na inną giełdę, gdzie planujesz kontynuować handel. To daje elastyczność w zarządzaniu swoimi aktywami cyfrowymi.

Pamiętajcie, że dane konta bankowego muszą być zgodne
z danymi podanymi podczas weryfikacji konta na giełdzie

Aplikacja ZEN

            Aplikacja ta, umożliwia wpłacanie środków na wiele giełd kryptowalutowych w łatwy sposób. Wymagane jest posiadanie zweryfikowanego konta na aplikacji ZEN, które następnie doładowujesz środkami, którymi zasilasz konto na giełdzie kryptowalut. Był to bardzo popularny sposób, do czasu aż niektóre giełdy nie zaczęły umożliwiać wpłat złotówek bezpośrednio na giełdę bez korzystania z dodatkowego pośrednika płatnościowego. Ciekawą korzyścią jest fakt, że aplikacja ZEN obsługuje także płatności BLIK. 

Kantor kryptowalutowy

            Zakup kryptowalut w kantorze do tego przeznaczonym, nie różni się niczym szczególnym od zakupu walut w zwykłym kantorze. Może działać zarówno online, jak i stacjonarnie, jednak pamiętajmy że punkty stacjonarne najczęściej są dostępne jedynie w większych miastach, co sprawia, że nie wszyscy mają do nich łatwy dostęp.

          W zależności od kantoru, kryptowaluty zostają wysłane na adres przekazany przez kupującego, lub na wygenerowane przez kantor konto z którego następnie będzie możliwość przesłania na własny portfel. 

            Jest to atrakcyjna opcja dla osób ceniących sobie anonimowość (do pewnych kwot), jednak minusem kantorów jest fakt że oprócz spreada walutowego, który występuje w tradycyjnych kantorach, tutaj dochodzi jeszcze prowizja wynosząca z reguły w granicach 1,5-4% wartości zakupu.

Bitomat

   Bitomat to nic innego jak maszyna przypominająca często bankomat, gdzie możesz wymieniać swoją walutę tradycyjną na kryptowaluty. Zakup najczęściej odbywa się poprzez włożenie banknotów do bitomatu, wybór kryptowaluty, zeskanowanie lub podanie adresu portfela, a następnie potwierdzenie transakcji. Po zatwierdzeniu, w przeciągu kilku minut środki pojawiają się na podanym przez Ciebie adresie kryptowalutowym. Bitomat najczęściej dysponuje bardzo wąską ofertą kryptowalut, nierzadko ograniczającą się jedynie do Bitcoina.

PODSUMOWANIE